Przedstawimy w jaki sposób można skonfigurować system Sekretariat do pracy zdalnej. Zalecamy aby konfiguracji dokonywał personel IT.

Pokażemy skróconą instrukcje instalacji systemu ZeroTier dzięki któremu możemy pracować w różnych sieciach i mieć dostęp do bazy danych programu Sekretariat. Używanie systemu ZeroTier jest darmowe do 100 urządzeń.

Wchodzimy na stronę ZeroTier i zakładamy konto użytkownika https://my.zerotier.com/login

Następnie wybieramy Login in to Zero Tier i u dołu strony wybieramy Register.

Po założeniu konta logujemy się poświadczeniami i z górnego menu wybieramy Networks – Create a new Network

Po kliknięciu na liście pojawi nam się nowa sieć klikamy na nią i wchodzimy do konsoli zarządzania.

Zaznaczmy i kopiujemy do schowka.

Ze strony ZeroTier pobieramy instalatory dla systemów Windows. Oprogramowanie musi być zainstalowane zarówno na serwerze jak i na końcówkach klientów.

Po instalacji w prawym dolnym rogu pojawi nam się konsola ZeroTier. Klikamy na nią i wybieramy Join network w miejsce sieci wklejamy nazwę naszej wygenerowanej sieci. Wybieramy Join.

W tym momencie program połączy się z wirtualną siecią ale nie otrzyma adresu IP ponieważ nie został z autoryzowany.

Odświeżamy stronę ZeroTier – konfigurację naszej sieci. W sekcji Members powinien pojawić się nowy wpis z naszym komputerem w kolumnie Auth? zaznaczmy wpis i chwilę czekamy. System dostanie adres IP którym możemy się posługiwać w celu konfiguracji klientów.

Wykonując instalację na różnych komputerach budujemy wirtualną siec.

Na koniec w zależności od adresu IP serwera wpisujemy adres IP w konfiguracji programu Sekretariat.

Uwagi na koniec:

  • w konfiguracji klienta możemy zaznaczyć czy system ma się uruchamiać przy starcie – domyślnie jest jako nie.  Należy zastanowić się nad tą opcją ponieważ uruchomiony program od razu zestawia połączenie z wirtualną siecią. Jeżeli pracujemy w lokalnej sieci to nie ma potrzeby aby program był uruchomiony.
  • jeżeli pracujemy raz w sieci lokalnej raz w zdalnej wymagana będzie zmiana serwera w konfiguracji programu sekretariat.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *